Vending Machine (TVM)

Lístkový automat , známý také jako prodejní automat (Ticket Vending Machine - TVM) , je automat, který vyrábí lístky . Například v lístkovacích automatech se na železničních stanicích vydávají jízdenky , jízdenky na stanicích metra a tramvajové jízdenky u některých tramvajových zastávek av některých tramvajích. Typická transakce spočívá v tom, že uživatel pomocí rozhraní displeje zvolí typ a množství vstupenek a poté zvolí způsob platby buď hotovosti , kreditní nebo debetní karty nebo čipové karty . Vstupenka nebo lístky jsou vytištěny a poskytovány uživateli.

Abychom podpořili používání strojů na jízdenky a snížili potřebu prodávajících, mohou ceny strojů v některých případech být nižší než ceny za jízdenky.

V mnoha zemích, kde vlaky a lístky na městskou dopravu fungují převážně na systému čest (s vynucováním prostřednictvím inspektorů nebo dirigentů), existují také stroje na stanicích (nebo ve vozidlech) pouze pro potvrzení jízdenek. Jedná se o situaci, kdy si člověk kupuje jízdenku předem a rozhodne se ji použít později. Lístek je zpravidla označen časovým razítkem pro určení jeho doby platnosti. Obvyklým problémem je zapomenutí ověřit a pak být pokutován, jako kdyby člověk vůbec neměl lístek.

Lístky, které jsou mimo provoz nebo akceptují pouze "přesnou změnu", způsobují ztráty pro poskytovatele dopravy. Například lístkové automaty na tramvalech v Melbourne často vyčerpávají, když cestující používají vyšší poměr mincí v hodnotě $ 2 a 50c, čímž vyčerpávají lístkový stroj menších jmen mincí (10c, 20c). Cestující nepotřebují kupovat lístky na tramvaje, jestliže stroje na přepravu jízdenek nevyužívají změny.

Takové stroje se obecně ve Spojených státech nepoužívají. Téměř všechny americké sítě pro hromadnou dopravu provozující systém čest očekávají, že jejich uživatelé budou kupovat lístky bezprostředně před použitím; Pravidelní jezdci se mohou tomuto nepohodlí vyhnout předem (často ze stejných strojů, které prodávají denní nebo jednorázové jízdenky). Nedávno však několik regionálních železničních systémů, jako je Metrolink , přijalo použití validačních strojů pro alespoň některé typy vstupenek.

Lístkové automaty se často používají na parkovištích, stejně jako ty, které vydávají volné jízdenky - například ty, které jsou pro virtuální fronty .